[ad_1]

30 september 2021
LEIDEN – Wethouder Paul Dirkse (Financiën) heeft de programmabegroting 2022-2025 namens het college van burgemeester en wethouders donderdagavond aangeboden aan de gemeenteraad. Hierin staat alles wat de gemeente in 2022 samen met de stad wil bereiken, wat dat mag kosten en hoe dit uiteindelijk betaald wordt.
Net als voorgaande jaren is de begroting structureel sluitend. Op lange termijn houdt dit in dat de gemeentelijke inkomsten en uitgaven op lange termijn in balans is. Voor het college is dit reden om juist nu te investeren. Het college maakt momenteel gebruik van gunstige leningen om te kunnen blijven investeren in woningbouwlocaties, in wateropvang, in groen, in mobiliteit, in scholen en in sportvoorzieningen. Daarbij monitort het college de risico’s en houdt de gemeente voldoende buffers voor tegenvallers. De concernreserve is in alle komende jaren op het door de raad vereiste niveau begroot. De behoedzaamheidsbuffer die het college vorig jaar had ingesteld, is deels ingezet voor tegenvallers in de algemene uitkering van het Rijk, maar bedraagt nog steeds € 3,7 miljoen in 2025
De gemeente wacht nog wel tot er meer duidelijkheid komt vanuit Den Haag, over onder andere de omvang en de herverdeling van het gemeentefonds, om de behoedzaamheidsbuffers aan te houden. ‘In de programmabegroting 2022-2025 houdt het college koers en blijft het ondanks onzekerheden vanuit Den Haag investeren in de stad,’ schrijft de gemeente. ‘Het college ziet dat Leiden zich weerbaar en veerkrachtig toont tijdens de pandemie, dat is een fundament om op door te bouwen.’ Tot die tijd wil het college blijven investeren in de stad. ‘Dat is noodzakelijk voor de werkgelegenheid en voor het investeringsklimaat in de stad, denk bijvoorbeeld aan de (woning)bouw,’ aldus de gemeente.
Beleidsakkoord 2018-2022
Wethouder Paul Dirkse: ‘In het beleidsakkoord 2018-2022 ‘Samen maken we de stad’ kozen we voor drie speerpunten als paraplu voor een ambitieus programma. Met de keuze voor duurzame verstedelijking koppelden wij de opgave van klimaatneutraal aan betaalbare woningen, schoon vervoer en meer groen. Met een inclusief beleid wilden wij borgen dat er in Leiden perspectief blijft voor iedereen. En tot slot wilden we Leiden als stad van internationale kennis en historische cultuur verder versterken. Terugkijkend op de afgelopen drie jaar ben ik trots op wat we met elkaar hebben bereikt. Zeker als je bedenkt dat we de helft van deze tijd in een crisissituatie hebben gezeten door Corona. Samen met de vele stadspartners zijn we direct aan de slag gegaan. Dat heeft mooie, praktische en hartverwarmende resultaten opgeleverd, zoals een stimuleringsfonds voor ondernemers, een positieve campagne voor en door jongeren, een sportplatform en een gezamenlijk actieplan tegen eenzaamheid. En zo hebben we gezien dat we – zij het op een andere manier dan we ooit vooraf konden denken- samen de stad verder hebben vormgegeven.’
Lening Alliander
Bij het vervangen van riolering in de wijken neemt de gemeente meteen ruimte mee voor vergroening en voor de energietransitie. Om de energietransitie te ondersteunen heeft het college het voornemen uitgesproken om aan Alliander een converteerbare lening van € 13,6 miljoen te verstrekken. De definitieve besluitvorming vindt plaats met een afzonderlijk voorstel bij de programmabegroting 2022. Door het verstrekken van deze lening wordt de eigen vermogenspositie van Alliander versterkt. Dit is noodzakelijk voor de grootschalige investeringen die Alliander de komende jaren moet doen in elektriciteitsnetten. Op veel plaatsen moeten de elektriciteitsnetten worden verdubbeld om te voldoen aan de groeiende vraag naar elektriciteit. De gemeente Leiden bezit 2,27% van de aandelen in Alliander.
Zorg en Jeugd
Voor de gemeente ligt nog steeds een grote opgave binnen het sociaal domein voor o.a. Jeugdzorg, WMO, huishoudelijk hulp en opvang van kwetsbare groepen. De toezichthouder geeft gemeenten toestemming om de incidentele extra gelden voor jeugdzorg voor 75% structureel te mogen verwerken in de begroting. Volgens de gemeente helpt zeker, maar het blijft noodzakelijk om scherp te sturen op de financiën, zonder dat inwoners hiervan de dupe worden en zonder dat andere activiteiten van de gemeente verder onder druk komen te staan
[ad_2]
Bron: https://www.unity.nu/artikelen/leiden/college-leiden-biedt-begroting-2022-aan
