[ad_1]
.jpeg?w=950&sh=93338)
5 april 2023
LEIDEN – Op 26 mei wordt een symposium gehouden over de vraag wat er met het schilderij van Rein Dool in het Academiegebouw moet gebeuren, zo meldt de Universiteit Leiden op haar website. Het is een schilderij met een groepsportret van het College van Bestuur uit 1974. Deskundigen, medewerkers en studenten van de Universiteit bespreken wat er met het schilderij moet gebeuren en wat richtlijnen kunnen zijn voor het tentoonstellingsbeleid van de universiteit. Op het symposium getiteld ‘Ter tafel – Reflecties op de ophef over een schilderij in het Leidse Academiegebouw’, worden deze vragen vanuit diverse perspectieven belicht.
Begin november vorig jaar haalde een aantal medewerkers van de Universiteit Leiden het groepsportret tijdelijk van de muur. Ze hadden naar eigen zeggen geen zin om nog langer tegen een zestal witte, rokende mannen van middelbare leeftijd aan te kijken – de tijden en bestuurscultuur zijn volgens hen veranderd. De actie werd via twitter bekend gemaakt en bracht meteen een storm van reacties teweeg, tot in de Tweede Kamer en het buitenland aan toe.
Breed advies
Het schilderij is inmiddels teruggehangen op zijn plaats. De actie van medewerkers en de storm aan reacties waren voor het huidige College van Bestuur (CvB) reden om een (ad hoc) commissie in te stellen die advies geeft over de plaats van het schilderij. De commissie staat onder leiding van (emeritus) hoogleraar Kitty Zijlmans (Hedendaagse kunstgeschiedenis). De commissie is ook gevraagd in bredere zin te adviseren over tentoonstellingen in de openbare ruimtes van de universiteit, in het bijzonder in het Academiegebouw.
Het College van Bestuur zal op basis van het advies van de commissie en de inzichten uit het symposium een besluit nemen over (de plek) van het schilderij van Rein Dool en richtlijnen vaststellen voor het tentoonstellingsbeleid, zo laat Universiteit Leiden weten.
[ad_2]
Bron: https://www.unity.nu/artikelen/leiden/symposium-over-schilderij-rein-dool-en-tentoonstellingsbeleid
